Stadig ledige pladser

Kuwait - november 2026

DKK
  • Forventet pris ved 10 deltagere 22.800 kr.
  • Enkeltværelsestillæg 1.990 kr.
  • Depositum 4.560 kr.

Lokalitet/Land: Kuwait
Rejseperiode: 8/11 - 16/11 2026
Antal deltagere: 10 deltagere + 1 leder + 1 lokalguide
Forventet pris: Dobbeltværelse: 22.900 kr. pr. person, Enkeltværelsestillæg: 1.990 kr. pr. person, Depositum: 4.560 kr pr. person
Turleder: Eigil Larsen

Fokus:

Fugle i et land med en unik beliggenhed i krydsfeltet mellem Europa, Sibirien, Asien, Mellemøsten, Den Arabiske Halvø, Den persiske Bugt samt det Indiske Subkontinent - fugle fra skove, bjerge, tajga, stepper, ørkener, kyster og hav.

Sådan bliver turen:

Kuwait har ornitologisk set en unik beliggenhed i bunden af den Persiske Bugt på trækvejen mellem Asien, Europa og Afrika. Her finder vi en spændende blanding af fugle fra det østlige Europa, det nordlige Sibirien, Mellemøsten, Asien, Den Persiske Bugt og Den Arabiske Halvø samt arter fra det indiske subkontinent.

Kuwait er et ørkenland. Derfor er alle grønne områder – parkerne i byerne, landbrugsarealer og oaser – magneter for trækkende og overvintrende rovfugle og småfugle. Vores tur ligger i november. Det er en tid på året, hvor der er gode muligheder for specialiteter og sjældne fugle. I Kuwait kan man se mange fuglearter, der ellers er svære at se i det vestpalearktiske faunaområde. Det har været med til at gøre Kuwait til et attraktivt rejsemål for ornitologer.

Kuwait er et lille land på lidt under 18.000 km2 og med ca. 4,5 mio. indbyggere, der hovedsageligt bor i Kuwait City.
Alle dage skal vi bo på et godt turisthotel i Kuwait City. Herfra kan vi med lethed nå alle lokaliteterne i Kuwait. Vi bliver hentet om morgenen af vores dygtige lokalguide i en 4WD bus med chauffør og bruger hele dagen på at finde fugle.

Rejsens højdepunkter:

Vi forventer at se op mod 150 arter.
Her er eksempler på arter, vi kan finde: Hvidøjet and, namaquadue, gråhovedet sultanhøne, flamingo, sporevibe, indisk vibe, sumpvibe, tibetansk præstekrave, ørkenpræstekrave, kærløber, terekklire, damklire, krabbeæder, tyndnæbbet måge, kaspisk måge, armensk måge, steppemåge, sibirisk måge, bergiusterne, bengalsk terne, socotraskarv,

foto2

dværghejre, nathejre, tophejre, revhejre, blå glente, tophvepsevåge, stor skrigeørn, steppeørn, kejserørn, slangeørn, shikra, steppehøg, ørnevåge, steppevåge, indisk ellekrage, smyrnaisfugl, gråfisker, grøn biæder, gråsejler, isabellatornskade, turkestantornskade, steppetornskade, masketornskade, hypocolius, sortisset lærke, hærfuglelærke, lille ørkenlærke, hvidkindet bulbul, rødgumpet bulbul, hvidbrynet løvsanger, basra drosselrørsanger, delikat prinia, høgesanger, asiatisk ørkensanger, rosasanger, afghansk larmdrossel, grå maina, maina, trænattergal, sibirisk bynkefugl, isabellastenpikker, ørkenstenpikker, hvidkronet stenpikker, hvidrygget stenpikker, klippestenpikker, afghanstenpikker, purpursolfugl, gulstrubet stenspurv, indisk sølvnæb, rødstrubet piber, bjergpiber.

foto1​​

Der er også mulighed for sjældenheder som lille flamingo, steppevibe, stribet dværghornugle, ørkenhornugle, lille sanglærke, østlig kalanderlærke, turkestan korttået lærke og tamarisksanger.
Alt i alt vil vi ende op med en spændende og usædvanlig artsliste.

Lokalitetstyper:

Ørken, oaser, vådområder, landbrugsområder, parker i Kuwait City, tidevandskyster samt den Persiske Bugt.

Forventet klima:

Varme, solrige dage med kølige morgener. 8 – 10 grader om morgenen, 25 – 30 grader om dagen. Evt. enkelte regnbyger.

Programmet dag for dag:

Det forventede program med forbehold for aktuelle flymuligheder, vejr og trafik, adgangsbegrænsninger i reservater m.m.

8. november 2026. Afgang om morgenen fra Københavns lufthavn. Ankomst Kuwait City ca. 20.30. Aftensmad på hotellet.

9. november 2026. Afhentning på hotellet kl. 06.10 og kørsel til en nært beliggende park i Kuwait City. Vi kan bl.a. forvente dværghejre, maina, masketornskade, isabellatornskade, papyrussanger, trænattergal, høgesanger og med lidt held tamarisksanger og indisk sølvnæb.

Efter morgenmaden på hotellet kører vi til et reservat med vådområder og rørskov. Vores målarter her er sumpvibe, sporevibe, lille rørvagtel, gråhovedet sultanhøne, revhejre, nathejre, dværghejre, stor skrigeørn, steppeørn, kejserørn, smyrnaisfugl, gråfisker, delikat prinia m.m.

Efter et par timer i reservatet besøger vi et andet område med saltlaguner, mudderflader og rørskov. Her er mulighed for ørkenstenpikker, isabellastenpikker, rosasanger og steppetornskade.

På vej tilbage til hotellet kører ud til kysten. Alt efter tidevandet har vi mulighed for krabbeæder, tibetansk præstekrave, ørkenpræstekrave, terekklire, kærløber og diverse måger som tyndnæbbet måge, kaspisk måge, armensk måge, steppemåge og sibirisk måge

10. november 2026. Afgang fra hotellet kl. 06.10, medbragt morgenmad. Vi kører til et andet parkområde i Kuwait City. Her er vores målarter hypocolius, rødgumpet bulbul og indisk sølvnæb. Ved kysten vil vi kigge efter diverse måger og terner.

I løbet af formiddagen besøger vi at landbrugsområde, hvor vi kan forvente steppehøg, sangere, tornskader og måske stribet dværghornugle.

Herefter kører vi til et ørkenreservat nord for Kuwait City. Her vil vi bl.a. kigge efter lille ørkenlærke, hærfuglelærke og med held turkestan korttået lærke.

11. november 2026. I dag kører vi mod syd. Det første stop vil være en kystnær park, hvor vi vil kigge efter overvintrende arter som tophvepsevåge og indisk ellekrage.

Ved kysten er der mulighed for bl.a. bergiusterne og bengalsk terne.

Vi kører endnu 30 minutter mod syd for at besøge en lokalitet, hvor vi vil se efter afghansk larmdrossel og ørkensanger.

Vi fortsætter til en ny lokalitet, hvor fokus er på stenpikkere som afghanstenpikker og hvidrygget stenpikker. Her er også mulighed for rosasanger og ørkensanger.

12. november 2026. Vi medbringer morgenmaden og kører vest på til en oase, der er et af de bedste steder i Kuwait for sjældenheder. Og det er det, vi sammen med trækgæster og overvintrende fugle, håber på denne dag. Shikra og stribet dværghornugle er også muligheder. Resten af dagen vil vi besøge et større kunstvandet landbrugsområde, hvor vi vil lede efter lærker som kalanderlærke, østlig kalanderlærke og lille sanglærke, men også pibere, stenpikkere og rovfugle som fx steppehøg, stor skrigeørn, steppeørn, slangeørn, steppevåge og ørnevåge.

13.november 2026. Vi starter dagen i et landbrugsområde, der får sit vand fra en oase. Her er gode muligheder for tophvepsevåge, shikra, grå maina, sangere som høgesanger og rosasanger, tornskader, pibere m.m.

Derefter besøger vi et kystområde med mudderflader og saltlaguner med mange vadefugle. Der er bl.a. muligheder for krabbeæder, terekklire og tibetansk præstekrave. Hvis der er tid, vil vi genbesøge en række vådområder med ferskvand for at finde nogle af de fuglearter, som vi ikke har set de foregående dage.

14. november 2026. I dag starter vi i et reservat med naturlig og ugræsset ørkenvegetation. Reservatet er kendt for de mange lærker specielt i år med influx. Vi håber at finde indisk vibe, slangeørn, hærfuglelærke, sortisset lærke, tukestan korttået lærke, lille ørkenlærke, steppetornskade, hvidrygget stenpikker, ørkenstenpikker, isabellastenpikker m.fl. Endvidere er reservatet det bedste sted i Kuwait for arabisk eremitlærke.

Dernæst besøger vi et kunstvandet landbrugsområde, hvor der bl.a. er mulighed for indisk ellekrage, steppevibe, ørnevåge, kejserørn, steppevåge, slangeørn samt pibere og lærker.

15. november 2026. Vi besøger et landbrugsområde med overvintrende fugle. Mulighed for tophvepsevåge samt hvidkindet bulbul og hypocolius.

Herefter kører vi mod en højderyg, hvor det i særlig grad er forskellige arter stenpikkere som klippestenpikker, afghanstenpikker og hvidkronet stenpikker, vi vil kigge efter. Desuden er der mulighed for den lokale race af kirkeugle samt ørkenugle. På vej tilbage besøger vi et landbrugsområde med mulighed for bl.a. sangere.

16. november 2026. Tidlig flyafgang fra Kuwait med ankomst til København sidst på eftermiddagen.

    Tempo:

    Vi starter dagen tidligt i de kølige morgentimer og finder fugle til sent på eftermiddagen. Afstandene i Kuwait er overkommelige, og vi bor på samme hotel.

    Indkvartering:

    Godt turistklasse-hotel i Kuwait City.

    Mad:

    Helpension. Aftensmad på hotellet. Morgenmad og frokost medbringer vi de fleste dage fra hotellet.

    Inkluderet:

    • Fly København – Kuwait City t/r
    • Overnatning på godt turistklasse-hotel i Kuwait City
    • Al transport i Kuwait
    • Vand på køreturene
    • Morgenmad på hotellet eller medbragt fra hotellet
    • Lette frokoster medbragt fra hotellet
    • Aftensmad hver aften på hotellet undtagen drikkevarer
    • Alle tilladelser og adgangsgebyrer
    • DOF Travel guide og lokalguide
    • Drikkepenge i forbindelse med turens aktiviteter
    • For- og eftermøde
    • Turrapport

    Ikke inkluderet:

    • Rejseforsikring - som er obligatorisk
    • Afbudsforsikring
    • Visum
    • Personlige udgifter som tøjvask, telefonopkald og andet
    • Drikkevarer til aftensmad
    • Drikkepenge til tjenere og hotelpersonale ud over programmets aktiviteter
    Kuwait - november 2026
    Booking status: Stadig ledige pladser
    • Forventet pris ved 10 deltagere 22.800 kr.
    • Enkeltværelsestillæg 1.990 kr.
    • Depositum 4.560 kr.

    Rejsebestemmelser

    Der gøres opmærksom på, at der for visse rejsers vedkommende kan være afvigende betingelser. Dette er i så fald angivet i rejsens beskrivelse.

    Rejserne udbydes til en foreløbig pris, der kan reguleres i forhold til f.eks. deltagerantal, valutakurser, energipriser samt skatter, afgifter og gebyrer pålagt af en tredjemand. Bestilling fra deltagere er først gyldig, når DOF Travel har modtaget det angivne depositum. Bestilling af rejse med tilhørende betaling af depositum sker via hjemmesiden med Dankort med opgivelse af navn, adresse, telefonnummer, email adresse, angivelse af ønske om enkeltværelse samt evt. navne på yderligere deltagere.

    Som hovedregel gælder, at alle rejsedeltagere skal være selvhjulpne. DOF Travels rejser er generelt ikke egnet for bevægelseshæmmede personer, uledsaget mindreårige eller personer, som har behov for særlig lægelig assistance.

    Senest 5 måneder før afrejsedatoen skal DOF Travel skriftligt meddele deltagerne den endelig pris på rejsen. Hvis den endelige pris er mere end 8% højere end den udbudte foreløbige pris, har de tilmeldte ret til skriftlig afbestilling indtil 14 dage efter, at meddelelse om endelig pris er givet. Ved sådan afbestilling tilbagebetaler DOF Travel det indbetalte beløb uden fradrag.

    Der gøres opmærksom på, at der for visse rejsers vedkommende kan være afvigende betingelser. Dette er i så fald angivet i rejsens beskrivelse.

    Hvis turens udbudspris overstiger kr. 30.000, skal 40% af turens udbudspris (inkl. depositum) være indbetalt til DOF Travel senest 7 måneder før afrejsedatoen. Restbeløbet skal være DOF Travel i hænde senest 4 måneder før afrejsedatoen.
    Hvis turens udbudspris ikke overstiger kr. 30.000 skal hele restbeløbet være DOF Travel i hænde senest 4 måneder før afrejsedatoen.
    Restbetaling skal ske ved bankoverførsel til Merkur Andelskasse reg.nr. 8401 konto 000 104 6418 til DOF Travel. Angiv: navn, rejsemål og årstal.

    Afbestilling skal ALTID ske SKRIFTLIGT til DOF Travel inden rejsens begyndelse til travel@dof.dk.

    a. Ved afbestilling mere end 7 måneder før afrejse tilbagebetales det indbetalte beløb med et fradrag af et afbestillingsgebyr på kr. 300 pr. person.

    b. Ved afbestilling mellem 7 måneder og 5 måneder før afrejse tilbagebetales det indbetalte beløb med fradrag af depositum.

    c. Ved afbestilling mellem 5 måneder og 3 måneder før afrejse tilbagebetales det indbetalte beløb med et fradrag af 30 % af turprisen. Hvis det indbetalte beløb er mindre end 30% af turprisen, vil DOF Travel opkræve det manglende beløb.

    d. Ved afbestilling senere end 3 måneder før afrejse tilbagebetales der ikke. Hvis det indbetalte beløb er mindre end turprisen, vil DOF Travel opkræve det manglende beløb.

    Der gøres opmærksom på, at der for visse rejsers vedkommende kan være afvigende betingelser. Dette er i så fald angivet i rejsens beskrivelse.

    Forsikringer indgår ikke i turprisen.
    Den rejsende har forpligtigelsen til tegning af en forsikring, der dækker den rejsendes udgifter ved afbud til rejsen eller udgifter til bistand, herunder til hjemtransport i tilfælde af ulykke, sygdom eller død.

    DOF Travel kan aflyse rejsen indtil 20 dage før afrejse i tilfælde af et for lavt deltager antal.

    DOF Travel kan også aflyse rejsen, hvis uventede ændringer på turmålet, f.eks. af sikkerhedsmæssig karakter, vanskeliggør rejsen i væsentlig grad.
    I tilfælde af aflysning på DOF Travels foranledning vil det fulde indbetalte beløb blive tilbagebetalt.

    Prisen på alle rejser uden for Danmark, Skåne og Nordtyskland (Schleswig-Holstein og Mecklenburg-Vorpommern) inkluderer et bidrag til international fuglebeskyttelse på kr. 100 pr. deltager. Pengene kan gå til projekter over hele verden og fordeles af DOF’s internationale udvalg.

    DOF har bestemt, at for at modvirke klimaforandringer på grund af udledning af kuldioxid (CO2) ved DOF’s rejseaktiviteter, skal der reserveres et beløb af hver rejses pris til projekter, der har til formål at neutralisere CO2-udledning. DOFs hovedbestyrelse bestemmer, hvilke projekter, pengene skal anvendes til. Beløbet afhænger af rejsemålet, og er for tiden fastsat således:

    • Rejser til Danmark, Skåne og Nordtyskland kr. 0
    • Rejser til det øvrige Europa bortset fra de nedenfor nævnte lande og områder kr. 100
    • Rejser til Grønland, Middelhavslandene, Mellemøsten og europæisk Rusland kr. 200
    • Rejser til resten af verden bortset fra de nedenfor nævnte kr. 600
    • Rejser til Antarktis, Australien og New Zealand kr. 900

    DOF Travel er registreret rejseudbyder i Rejsegarantifonden.

    Hvis du er i tvivl om turen er egnet for dig så ring til DOF Travel på 5114 6115 tirsdage mellem 18 og 19.30 eller til turlederen hvis telefonnummer er angivet i turbeskrivelsen. Eller skriv til DOF Travel på travel@dof.dk

    Andre ture

    Deltagelse på DOF Travels småture og busture kræver ikke nogen forkundskaber. Turene er egnede for såvel begyndere som de lidt mere fuglekyndige. Det anbefales at medbringe en kikkert.