Afgang Sjælør Station 7.15; opsamling Friheden Station 7.30
Maribo-søerne er Danmarks kerneområde for Rødhovedet And, og der yngler flere par Havørne og mange Sølvhejrer.
Hyllekrog er i de fleste vindretninger en god træklokalitet for rovfugle, vadefugle og småfugle. Tidligt på efteråret kan der være et betydeligt træk af Hvepsevåger. Web-TV’s havørnepar yngler på Fugleværnsfondens reservat her. (Dog har ørnene i år slået sig ned et andet sted end ved web-kameraet.)
Kalløgrå er Sakskøbing Sukkerfabriks gamle affaldsområde, som er omdannet til reservat. Der er vandfugle og vadefugle både i området og i den lavvandede bugt mod nord.
Tilmelding sker ved at indbetale kr. 350 for voksne og kr. 100 for unge under 13 år via DOF Travels hjemmeside senest 25. august.